Dobrodosli

Nadam se da cete naci ovde sve ono sto je bas vama u ovom trenutku potrebno, a za sve ono cega nema na blogu potrudicu se da vam odgovorim, a vi postavite pitanje na moj mail. Ako zelite mozete da mi postavite pitanje u vezi dojenja na e-mail: tea774@hotmail.com Ne zaboravite da pogledate i u arhivi! Vasa pitanja i moj odgovor cu postaviti na svoj blog bez vasih licnih podataka vec samo kao temu koja bi mogla biti interesantna jos nekoj mami. Ukoliko ne zelite da se vase pitanje pojavi na blogu molim vas da mi to naglasite u mailu.

субота, 26. јун 2010.

Banka humanog mleka u Srbiji

Da li ste nekada razmisljali o mogucnosti da svoje mleko koje izmuzete i prosipate, jer ga imate viska, mozda date nekoj bebi kojoj je neophodno? Ja znam da ja jesam. Cak sto vise u vreme dok sam boravila u porodilistu izmuzeno mleko se skupljalo i koristilo za hranjenje beba u toku noci. Vremenom se i to promenilo pa kada sam se treci put porodila toga vise nije bilo.
Ukoliko niste znali tako nesto je od skoro moguce i u Srbiji.

Kako se uopste moze donirati humano mleko?

Na Institutu za neonatologiju u Beogradu, gde se zbrinjavaju prevremeno rođene i bebe sa zdravstvenim problemima, prikuplja se humano mleko za novoređenčad čije majke nisu u mogućnosti da doje. Na taj način malim pacijentima pruža se najzdravija i najprirodnija ishrana.

Davaoci humanog mleka za sada su uglavnom majke, čije bebe borave u ovoj ustanovi, ili one koje su nakon otpuštanja dece nastavile da doniraju svoje mleko. Ovako prikupljene količine, ipak su daleko manje od potreba, te je neophodno da se u ovaj vid humane i plemenite aktivnosti uključe sve majke koje su zdrave i imaju višak mleka.

Ukoliko želite i možete da donirate svoje mleko obratite se Odeljenju za majke dojilje Instituta za neonatologiju u Beogradu na broj telefona 011 36 30 127 gde ćete dobiti sve neophodne informacije.

Zahvaljujući projektu „Podrška razvoju prve banke humanog mleka u Srbiji“ koji su pokrenuli Rosa i Institut za neonatologiju, ova ustanova uskoro će dobiti dostavno vozilo, kojim će se prikupljati mleko od majki dojilja, te roditelji više neće morati sami da ga donose u Institut. Medicinski radnici odlaziće do svake majke, ponaosob, pokazaće joj kako da održava higijenu ruku i dojki i daće joj pumpicu i specijalne bočice za odlaganje mleka. U dogovoru sa majkom, medicinski radnici će je redovno posećivati i prikupljati mleko koje je namenjeno najugroženijoj populaciji novorođenčadi koja se leči na Institutu.


Ko moze da donira svoje mleko?

Doniranje mleka bebama čije majke nisu u mogućnosti da doje, jedan je od najplemenitijih i najhumanijih gestova. Sve majke koje imaju više mleka nego što je potrebno njihovoj deci mogu da postanu dobrovoljni davaoci s tim što je neophodno da budu zdrave i da ne koriste redovno lekove niti biljna lekovita sredstva.

Sve potrebne analize i provere sprovode se na Institutu za neonatologiju. Majke koje se odluče na ovaj humani akt i žele da svoje mleko poklone prevremeno rođenim i bolesnim bebama, pre početka donacije moraju da budu testirane, a ponovna procedura testiranja vrši se na svaka tri meseca tokom donacije.

Naravno postoje slučajevi u kojima nije dozvoljeno doniranje mleka, i to kod majki koje imaju pozitivne testove krvi za HIV, hepatitis B ili C i sifilis, koje puše ili uzimaju psihoaktivne supstance, koje su bile primaoci organa ili transfuzije tokom poslednjih 12 meseci i koje piju dve ili više čaša alkohola dnevno.

Da bi se dodatno obezbedila ispravnost mleka, svi uzorci doniranog mleka prolaze bakteriološko ispitivanje i tek nakon što se utvrdi ispravnost, mleko se daje bebama.

Ako ste upravo Vi majka koja ima višak mleka, pozivamo Vas da se javite Institutu za neonatologiju i pomognete prevremeno rođenim dečacima i devojčicama da dobiju najbolju i najzdraviju ishranu – majčino mleko.





Vise na ovu temu procitajte na: www.bankamleka.rs ili jednostavno posecujte moj blog a ja cu vam na vreme prenositi sve info na ovu temu.

1 коментар:

Анониман је рекао...

научили